Poznańscy niderlandyści na Uniwersytecie Palackiego w Ołomuńcu

W dniach 24–28 kwietnia 2023 studenci pierwszego roku studiów magisterskich na kierunku „studia niderlandystyczne” – Hanna Bereźnicka, Antoni Kapłon, Jules Lewandowski, Anita Niechcielska, Anna Polny, Maria Stengert oraz Alicja Wyrwicz – wzięli udział w międzynarodowym kursie „Socjalistyczny transnacjonalizm. Cyrkulacja literatury niderlandzkiej w Europie Środkowo-Wschodniej, 1945–1990”. Kurs został zorganizowany w ramach projektu Niderlandzkiej Unii Językowej, we współpracy niderlandystyk z Bratysławy (Benjamin Bossaert), Debreczyna (Gábor Pusztai), Lubljany (Anita Srerbnik), Ołomuńca (Wilken Engelbrecht) oraz Poznania (Paweł Zajas). Sam wyjazd oraz pobyt studentów i wykładowców w Ołomuńcu został sfinansowany w ramach projektu Erasmus BIP.

Podczas kursu studenci zapoznali się z podstawowymi zagadnieniami z zakresu socjologii literatury oraz transferu i cyrkulacji kultury. Ponadto mieli okazję poznać mechanizmy przekładu literatury niderlandzkiej w poszczególnych krajach europejskiego „bloku wschodniego”. Poszczególne zajęcia dotyczyły takich tematów jak cenzura a transfer kultury, polityka wydawnicza, biografie tłumaczy oraz polityczna funkcja paratekstów. Zajęcia stacjonarne zostały poprzedzone szeregiem wykładów online, stanowiących integralną część kursu.