W ostatnim tygodniu mieliśmy ogromną przyjemność gościć na Wydziale Anglistyki prof. Jamesa Kirby’ego z Ludwig-Maximilians-Universität w Monachium – światowej klasy specjalistę w zakresie fonetyki, fonologii i przetwarzania mowy.
Wizyta odbyła się w ramach programu mobilności ID-UB i została zorganizowana przez Laboratorium Fonologii i Fonetyki Eksperymentalnej przy wsparciu Wydziału. Przez trzy dni dzieliliśmy się doświadczeniem, dyskutowaliśmy nad wynikami badań i czerpaliśmy inspirację z wyjątkowych spotkań.
Poniedziałek upłynął pod znakiem praktyki – otwarte warsztaty EGG (elektroglottografia) poprowadzone przez prof. Kirby’ego przyciągnęły zarówno studentów, jak i badaczy z różnych jednostek. Była to świetna okazja, by dowiedzieć się więcej o technikach pomiaru jakości głosu i pracy z danymi fonetycznymi.
We wtorek skupiliśmy się na badaniach członków Laboratorium, w szczególności projektu NCN „Rodzaje fonacji w pierwszym i drugim języku” (Kierownik: prof. dr hab. Geoffrey Schwartz): odbyła się sesja feedbackowa, podczas której prof. Kirby pomógł nam spojrzeć na nasze wyniki z nowej perspektywy. Rozmawialiśmy m.in. o interpretacji danych dotyczących jakości głosu i percepcji mowy. Później odbyła się również otwarta dyskusja o roli jakości głosu w badaniach językoznawczych – bardzo inspirujące spotkanie, które pobudziło do dalszych przemyśleń.
Kulminacją wizyty był środowy wykład z cyklu Distinguished Professors’ Lectures zatytułowany „The Role of the Voice in Language Structure”. Prof. Kirby opowiadał o tym, jak różne cechy głosu – takie jak typ fonacji czy systemy rejestrowe – funkcjonują w językach świata nie tylko jako elementy ekspresji, ale też jako pełnoprawne jednostki fonologiczne.
Dla zespołu Laboratorium Fonologii i Fonetyki Eksperymentalnej była to niezwykle cenna wizyta – cieszymy się, że mogliśmy ją zorganizować i serdecznie dziękujemy programowi ID-UB oraz Wydziałowi Anglistyki za wsparcie.