Koła naukowe

PsychLing Discussion Club

Klub Dyskusyjny PsychLing to klub dla wszystkich zainteresowanych zagadnieniami związanymi z psycholingwistycznymi i neurolingwistycznymi aspektami przetwarzania języka. Niektóre z dotychczas omawianych tematów obejmowały: strukturę dwujęzycznego i wielojęzycznego leksykonu mentalnego, przetwarzanie języka w populacjach z zaburzeniami klinicznymi (u osób z autyzmem i pacjentami z afazją), neurologiczne podstawy dwujęzyczności, a także różne metodologie psycholingwistyczne i eksperymenty neurolingwistyczne. Spotkaniom towarzyszyły prezentacje członków grupy, dyskusje i debaty w przyjaznej atmosferze. Dały możliwość raportowania eksperymentów, proponowania nowych propozycji badawczych lub po prostu wymiany pomysłów i opinii pomiędzy osobami, które podzielają zainteresowanie nabywaniem i przetwarzaniem języka. Na kolejnych spotkaniach zachęcamy do wystąpień studenckich i chcielibyśmy poszerzyć zakres poruszanych zagadnień o m.in. psycholingwistyczne aspekty tłumaczeń ustnych i pisemnych, świadomość metajęzykowa, wpływ dwujęzyczności na L1, przetwarzanie języka figuratywnego czy przełączanie zadań u osób dwujęzycznych.


Phon&Phon

Strona WWW (w języku angielskim)

Jesteśmy grupą ludzi pasjonujących się tym, jak ludzie na całym świecie mówią w swoim pierwszym, drugim i trzecim języku. Phon&Phon, szczycący się długą tradycją w WA (sięgającą końca lat 80. XX w.), jest sekcją Koła Naukowego Anglistów, organizowaną przez Zakład Współczesnego Języka Angielskiego. Spotkania obejmują szeroką tematykę z zakresu szeroko pojętej fonetyki i fonologii, w tym badania interdyscyplinarne. Swoje aktualne badania prezentują naukowcy i studenci (głównie doktoranci i magistranci) z Wydziału Anglistyki, a także goście zewnętrzni. Każda prezentacja trwa około 45 minut i często po niej następuje burzliwa dyskusja, podczas której prelegenci mogą przekazać uwagi. Czasami spotkania Phon&Phon przybierają formę sesji plakatowych, podczas których prezentowane są plakaty przygotowane przez naszych kolegów i zaakceptowane/prezentowane na międzynarodowych konferencjach językowych. Opiekunami Phon&Phon są prof. Dziubalska-Kołaczyk i prof. Anna Balas. Na nasze spotkania zapraszamy wszystkich zainteresowanych, a w szczególności studentów studiów magisterskich, którzy planują studia doktoranckie z fonetyki i fonologii.


Literary Meetings (Spotkania literackie)

Pani Oisille, jedna z bohaterek "Heptameronu" Marguerite de Navarre, powiedziała: "Gdy prosicie, bym pokazała wam sposób na uniknięcie nudy i smutku, prosicie mnie o coś naprawdę trudnego. Całe życie szukałam takiego lekarstwa i znalazłam tylko jedno: czytanie (…)" (de Navarre 2004: 66). Członkowie Zakładu Literatury Angielskiej i Lingwistyki Literackiej podzielają tę opinię. Dlatego też, każdego miesiąca, zazwyczaj w czwartek, organizujemy spotkania literackie (koła literackie) dla wszystkich zainteresowanych literaturą angielską. Zakład Literatury Angielskiej i Lingwistyki Literackiej stara się trafić we wszelkie gusta literackie, zwłaszcza te studentów literatury w WA. Tematy naszych spotkań wybieramy nie tylko z uwagą na korzyść i "przyjazność" studenckim potrzebom, ale przede wszystkim staramy się być eklektyczni i "na czasie". Używając wielu metod prezentacji - przez pokazy multimedialne po seanse filmowe - reagujemy na najnowsze wydarzenia ze świata literatury (np.: nagroda Nobla dla Doris Lessing). Ponadto, będąc świadomymi interdyscyplinarności studiów nad literaturą, literacko spoglądamy również na architekturę, geografię i historię. Ponieważ bardzo często nasze spotkania są dwujęzyczne, serdecznie zapraszamy wszystkich do demokratycznej, ponadnarodowej dyskusji. Przecież literatura nie zna granic…


Lexicography and Lexicology (Leksykografia i leksykologia)

Głównym celem koła jest prezentowanie i omawianie różnorodnych zagadnień związanych ze znaczeniem słów oraz prezentacją leksykonu w słownikach jedno- i dwujęzycznych. Niektóre z zagadnień omawianych podczas comiesięcznych spotkań grupy w ciągu ostatnich kilku lat:

  • analiza semantyczna przyimków angielskich
  • definicje w jednojęzycznych słownikach pedagogicznych języka angielskiego ze szczególnym uwzględnieniem kodowania czasowników
  • etykiety użytkowe w słownikach
  • metonimia i metafora stosowane w definicjach w słownikach jednojęzycznych dla osób uczących się języka angielskiego
  • porównanie definicji rzeczowników abstrakcyjnych w słownikach dla native speakerów i osób uczących się języka angielskiego
  • korpusowe studia przypadków
  • społeczno-poznawczy model języka
  • słownik dwujęzyczny w praktyce tłumaczeniowej
  • słowniki elektroniczne i ich rola w przyswajaniu słownictwa

Spotkania są także okazją do wymiany wiadomości na temat ostatnich konferencji i warsztatów, w których uczestniczyli pracownicy Pracowni Leksykografii i Leksykologii lub studenci WA.


American Literature (Literatura amerykańska)

Koło Czytelników Literatury Amerykańskiej, prowadzone przez Zakład Literatury Amerykańskiej w WA, jest adresowane do studentów pragnących poszerzyć wiedzę na temat literatury amerykańskiej. Naszym celem jest zapoznanie studentów z najciekawszymi zjawiskami w literaturze i kulturze amerykańskiej. Wybrane teksty, które uzupełniają kanon omawiany na zajęciach kursowych, pokazują etniczne, kulturowe i formalne bogactwo literatury Stanów Zjednoczonych. Każde spotkanie prowadzone jest przez innego pracownika Zakładu Literatury Amerykańskiej, co zwiększa dynamikę i różnorodność dyskusji. Spotkania koła odbywają się raz w miesiącu i są otwarte dla wszystkich studentów i pracowników. Poprzez otwarty charakter dyskusji zachęcamy studentów do własnych poszukiwań i odkryć badawczych w obszarze literatury amerykańskiej.

Klub ma swoją stronę na Facebooku: http://www.facebook.com/groups/163363007028198/. Zapraszamy wszystkich chętnych!


Teachers in Practice - TiP (Nauczyciele w praktyce)

Webleader: Anna Broszkiewicz

Koło Naukowe TiP ma na celu rozwój kompetencji studentów specjalizacji nauczycielskiej Wydziału Anglistyki UAM, a także współpracę z nauczycielami opiekunami praktyk ze szkół.

Spotkania, zaplanowane na czwartkowe popołudnia, koncentrują się na konkretnym temacie, który jest omawiany podczas warsztatu/prezentacji/prelekcji przeprowadzonej przez doświadczonego praktyka: nauczyciela lub pedagoga. Spotkania mają być również okazją do wymiany doświadczeń i spostrzeżeń z praktyk pedagogicznych, a także prezentacji ciekawych materiałów do nauczania języka angielskiego. Podczas każdego spotkania uczestnicy otrzymują artykuł dotyczący dydaktyki języków obcych, z którym mogą zapoznać się przed następnym spotkaniem.

Jeżeli chcesz być coraz lepszym nauczycielem, dołącz do nas!


Phontasticbiały napis Phontastic krojem przypominającym pismo ręczne na ciemnozielonym tle oraz czarny oscylograf, wizualizacja sygnału dźwiękowego

Phontastic to koło naukowe organizowane przez doktorantki Zakładu Współczesnego Języka Angielskiego i jest ściśle związane z Phon&Phon, ale likwiduje jego onieśmielający element. Koło to adresowane jest jedynie dla studentów studiów licencjackich i magisterskich, którzy zainteresowani są szeroko pojętą fonetyką i fonologią. Jego głównym celem jest zaznajomienie studentów z najnowszymi problemami tych dziedzin językoznawstwa, omawianie i prezentowanie najnowszych badań, dyskusja dotycząca metodologii badań fonetycznych i fonologicznych i pogłębiania wiedzy na temat struktur dźwiękowych naturalnych języków w bardzo nieformalnej oprawie.

Phontastic znajdziesz również na facebooku: http://facebook.com/phontasticWA.


WAME: WA Musical Ensemble (Zespół muzyczny Wydziału Anglistyki)białe drukowane litery W, A, M, E ułożone w kolejności W A w górnym rzędzie, M E w dolnym, na ciemnoczerwonym tle

WAME (WA Musical Ensemble) powstał na Wydziale Anglistyki w lutym 2014 roku z inicjatywy dwóch ówczesnych doktorantów, Mateusza Jekiela i Kacpra Łodzikowskiego. Obecny skład obejmuje sześcioro studiujących lub/i uczących na Wydziale.

WAME regularnie spotyka się na próbach, doskonaląc swój repertuar coverów, który obejmuje klasyki rocka z lat 70., hity radiowe z początku XXI wieku, aż po współczesne utwory downtempo i utwory alternatywne

W maju 2014 roku WAME zadebiutowało na Absolutorium Wydziału Anglistyki w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu koncertem składającym się z trzech utworów, a rok później powróciło, by wystąpić z gościnnym udziałem Prodziekana Wydziału Anglistyki Radosława Dylewskiego na gitarze basowej.

W grudniu 2014 roku zespół został zaproszony do występu na świątecznej imprezie Wydziału Anglistyki dla pracowników. Zestaw składający się z ośmiu utworów tego wieczoru zawierał popularne świąteczne hity radiowe: “Last Christmas”, “Driving Home For Christmas”, “Merry Christmas Everyone” i “Christmas Time”.

W marcu 2015 WAME dał 30-minutowy koncert w ramach akcji charytatywnej w Good Time Radio Café & Obiad na rzecz młodej osoby chorej na stwardnienie rozsiane.

W maju 2015 i 2016 roku WAME wystąpiło w ramach dwudniowego Festiwalu CIN_ART odbywającego się corocznie w Collegium Iuridicum Novum.

Zespół pracuje obecnie nad własnym, autorskim materiałem.

Oficjalny kanał WAME na YouTube: link.

Facebook: link.

Celtic Research Circle (Koło celtologii)

obrazek: kolorowe koło z wpisanymi w łuk hasłami Celtic Reseaech Group oraz AMU Faculty of English, wewnątrz koła znajdują się elementy flag państw i krain związanych z kulturą celtyckąGrupa prowadzona przez Pracownię Studiów Celtyckich zapewnia przyjazną platformę do dyskusji na różnorodne tematy związane ze współczesnymi krajami celtyckimi, a także do pogłębiania zainteresowań i wspólnej nauki. Podczas zebrań studenci studiów magisterskich i licencjackich, pracownicy i doktoranci Pracowni oraz goście z innych instytucji prezentują swoje projekty i zainteresowania badawcze. Kilka razy w roku organizujemy również warsztaty tłumaczeniowe i konwersacje w językach walijskim i irlandzkim oraz pokazy filmowe produkcji w tych językach. Koło zaangażowane jest ponadto w organizację wydarzeń „celtyckich” w przestrzeni uniwersytetu i poza nią. Spotkania odbywają się raz lub dwa razy w miesiącu i są otwarte dla wszystkich zainteresowanych poruszaną tematyką.

Koordynator koła: dr Marta Listewnik

Ostatnia aktualizacja: 2024-10-14

Koło Naukowe Oranjes

Logo koła naukowego {Oranjes}; napis Oranjes oraz kształ przypominający przekrojoną pomarańczę lub bicykl zrobiony z pomarańczy, całość w kolorze pomarańczowym na białym tleGłównym celem Koła Naukowego Oranjes jest przybliżanie kultury krajów niderlandzkojęzycznych zarówno studentom Wydziału Anglistyki, jak i całej społeczności akademickiej. Poprzez różnorodne inicjatywy promujemy tradycje, literaturę, sztukę oraz język niderlandzki – zarówno w murach uczelni, jak i poza nimi. W ramach naszej działalności organizujemy m.in. wieczory filmowe, spotkania z zaproszonymi gośćmi, warsztaty dla uczniów liceów z Poznania i okolic oraz sesję plakatową podczas konferencji Young Linguists’ Meeting in Poznań.

Opiekunowie: dr Mikołaj Buczak i dr Robert de Louw

Facebook [link zewnętrzny]
Instagram: @niderlandzkiuam [link zewnętrzny]

Ostatnia aktualizacja: 2024-11-14

Found in Translation Discussion Group

Spotkania organizuje Zakład Studiów nad Przekładem. Są one okazją do omówienia różnych aspektów tłumaczenia pisemnego, ustnego i  audiowizualnego. W ramach spotkań koła organizowane są wykłady zaproszonych gości, praktyczne warsztaty oraz prezentacje wyników badań studentów i pracowników WA.

Opiekun: dr hab. Paweł Korpal, prof. UAM

Ostatnia aktualizacja: 2024-11-13

History of English Language (Angielskie językoznawstwo historyczne)

Spotkania Sekcji Angielskiego Językoznawstwa Historycznego Koła Naukowego Anglistów są otwarte dla pracowników i studentów WA. Obejmują one:

  1. Kącik Czytelniczy, poświęcony analizie i krytycznej dyskusji najnowszych publikacji z dziedziny angielskiego językoznawstwa historycznego (spotkania odbywają się co kilka tygodni)
  2. Wykład Otwarty, w ramach którego pracownicy Zakładu, studenci i zaproszeni goście spoza WA przedstawiają rezultaty swoich badań historycznojęzykoznawczych (spotkania odbywają się co dwa miesiące).

Wszystkie spotkania mają charakter otwarty.

Koordynator: dr hab. Marcin Krygier

Ostatnia aktualizacja: 2024-10-17

Syn & Sin

Logo koła Syn and Sin, drzewo binarne (korzeń na górze) rozgałęziające się na dwa poziomy pośrednie, prawy rozgałęziający się na kolejne dwa, węzły końcowe wypełnione hasłami: Syn, znakiem ampersand oraz Sin, wszystko czarne z białą poświatą na przezroczystym tleSyn & Sin” to grupa dyskusyjna działająca przy Zakładzie Angielsko-Polskiego Językoznawstwa Porównawczego. W ramach comiesięcznych spotkań pracownicy, studenci oraz zaproszeni goście dzielą się wynikami swoich badań lub omawiają wybrane publikacje z zakresu składni. „Syn & Sin” serdecznie zaprasza do udziału wszystkich zainteresowanych składnią.

Opiekun: dr Sylwiusz Żychliński

Ostatnia aktualizacja: 2024-10-31

Culture Vultures

logo, napis Culture Vultures w czerwieni, na czerwono-niebieskiej gwieździe i z niebieski sępem, wszystko na białym tleDziałające już od 2014 roku koło naukowe o profilu kulturoznawczym „Culture Vultures” jest prowadzone przez Zakład Badań nad Tekstami Kultury i adresowane do studentów i pracowników Wydziału Anglistyki. Jego celem jest stworzenie przyjaznego forum do dyskusji o różnych zagadnieniach szeroko rozumianej kultury krajów angielskiego obszaru językowego. Pracownicy naszego Zakadu proponują do rozważenia tematy związane z ich polami badawczymi, ale również podejmują w dyskusjach problematykę dotyczącą zagadnień bieżących, a także wykraczających poza ramy wyznaczone nazwą naszego Zakładu. Współorganizatorami spotkań są także studenci proponujący ważne dla nich tematy oraz przedstawiający swoje pierwsze naukowe badania. W cyklu “In conversation with” poszerzamy obszar dyskusji zapraszając na spotkania pisarzy, muzyków, a także naukowców spoza Wydziału Anglistyki. Wśród poruszanych dotychczas zagadnień znalazły się między innymi takie kwestie jak tożsamość, etniczność, polityka, sztuka, życie kulturalne. Jedno spotkanie w roku poświęcone jest w szczególny sposób integracji polskich studentów ze studentami z zagranicy, którzy studiują na Wydziale Anglistyki.

Koordynatorka koła: dr Elżbieta Wilczyńska

Ostatnia aktualizacja: 2024-10-30

Love Lit Club

logo Love Lit Club, czarne Love Lit jak drukowane na maszynie do pisania i czerwonawe Club jak pisane ręcznie, na białym tleDziałalność koła Love Lit Club obejmuje comiesięczne spotkania klubu książkowego a także spotkania koła poetyckiego. Klub książki jest prowadzony przez studentów, którzy wybierają listę lektur. Student/ka, który/a proponuje tytuł, odpowiada za prowadzenie dyskusji na spotkaniu poświęconym wybranej lekturze. Na ten rok zaplanowaliśmy pięć spotkań. Zostaną poświęcone wybranym powieściom pisarzy/pisarek z Wysp Brytyjskich i Wspólnoty Brytyjskiej (oprócz Kanady).

Uczestnicy klubu poezji zaplanowali po dwa spotkania na semestr w roku akademickim 2024-2025: wieczór filmowy i dyskusję nad filmem The Green Knight; spotkanie na temat ekfrazy w poezji; spotkanie na temat Lary, powieści poetyckiej autorstwa Bernardine Evaristo; oraz spotkanie hybrydowe kończące cykl (dyskusja nad poezją oraz warsztat pisarski). W maju może mieć miejsce piąte spotkanie, jeśli studenci okażą zainteresowanie.

Strona na plaftormie Facebook [link zewnętrzny]

Opiekunowie: prof. dr hab. Lilina Sikorska, dr Jacek Olesiejko, dr Jeremy Pomeroy

Ostatnia aktualizacja: 2024-11-05

Canadian Literature in Perspective (CLIP) (Literatura kanadyjska)

Znak koła Canadian Literature in Perspective, duże litery C, L, I, P i nazwa koła naukowe w czerwieni obok obrazka pokazującego kawałek klonowego liściaSpotkania koła miłośników literatury i kultury kanadyjskiej, organizowane przez Pracownię Literatury Kanadyjskiej, poświęcone są rożnorodnym dyskusjom nad tekstami literatury i kultury kanadyjskiej róznych okresów, epok i gatunków. Organizujemy także wydarzenia kulturalne, takie jak Dzień Syropu Klonowego, które tworzą przestrzeń do dyskusji dla wszystkich zainteresowanych Kanadą. Spotkania prowadzone są przez pracowników Pracowni a także studentów zainteresowanych Kanadą. Zapraszamy wszystkich chętnych!

Znajdź CLiP na Facebooku [link zewnętrzny], na Instagramie [link zewnętrzny] i dołącz do nas!

Ostatnia aktualizacja: 2024-11-08

Critical Approaches to Language in Society (Krytyczne podejście do języka w społeczeństwie)

Koło naukowe Critical Approaches to Language in Society łączy trzy istniejące grupy:

Koło naukowe stanowi forum dla osób zainteresowanych językiem, rolą, jaką odgrywa on w społeczeństwie i tym, jak społeczeństwo kształtuje sposób, w jaki się komunikujemy. Uczestnicy podejmują tematy związane z komunikacją i interakcją, w tym zdrowiem, wiekiem, płcią, statusem społecznym oraz pochodzeniem etnicznym.

Kierujemy się misją wspierania inkluzywności i ujawniania dyskryminujących postaw konstruowanych za pomocą języka. Nasze comiesięczne spotkania są okazją dla pracowników i studentów do podzielenia się swoimi zainteresowaniami badawczymi, oferując przestrzeń do dyskusji. Studenci znajdą inspirację do prowadzenia własnych badań i przygotują się, aby je prezentować, na przykład na konferencjach studenckich.

Szczegółowych informacji udziela dr Magdalena Zabielska.

Ostatnia aktualizacja: 2024-11-12

Language and Communication in Media and Politics (LANCOM) (Język i komunikacja w mediach i polityce)

Koło naukowe LANCOM łączy/skupia badaczy i studentów wywodzących się z różnych dyscyplin humanistycznych — takich jak językoznawstwo, politologia, dziennikarstwo, czy też nauki o komunikacji - którzy są zainteresowani wykorzystaniem i zastosowaniem metod krytycznych w analizie polityki i mediów.

Spotkania koła stwarzają możliwości do interdyscyplinarnej, otwartej, krytycznej dyskusji, która ma pomóc uczestnikom w samodzielnym rozwoju naukowym.

Cel działalność koła naukowego LANCOM można scharakteryzować trojako: po pierwsze, śledzenie i analiza nowych metod rozwijanych w Krytycznej Analizie Dyskursu (KAD), po drugie, zastosowanie metod KAD do analizy komunikatów politycznych i medialnych, i po trzecie, prezentowanie rezultatów badań empirycznych i teoretycznych.

Działalność koła naukowego ma pomóc uczestnikom w wymianie myśli i nawiązaniu współpracy, które zaowocują publikacją artykułów w wiodących czasopismach z dziedziny jak również udziałem w konferencjach krajowych i międzynarodowych.

Koło naukowe otwarte jest dla pracowników i studentów na wszystkich poziomach.

Szczegółowych informacji udziela Samuel Bennett

Ostatnia aktualizacja: 2024-11-19

Language & Gender & Sexuality (LaGeS) (Język a płeć i seksualność)

abstraktcyjna rycina dwóch głów ludzkich zwróconych jedna ku drugiej oraz napis w języku angielskim {Language Gender Sexuality}LaGeS to forum powołane do dyskusji na temat aktualnych zagadnień z zakresu języka, płci i seksualności. Postrzegamy zarówno płeć, jak i seksualność jako zjawiska skonstruowane społecznie, które są podatne na ciągłe zmiany. To sprawia, że język jest jednym z głównych narzędzi, których używamy do konstruowania siebie jako istot płciowych i seksualnych. Słowa, które najlepiej charakteryzują nasze spotkania, to „interdyscyplinarność” i „otwartość umysłu”.

Naszym celem jest zapewnienie platformy do otwartych dyskusji skupiających zarówno uznanych, jak i początkujących naukowców z tej fascynującej poststrukturalistycznej dziedziny lingwistyki. Spotkania LaGeS poświęcone są prezentacji wyników badań studentów, doktorantów i pracowników Wydziału Anglistyki, a także omówieniu najaktualniejszej literatury z zakresu językoznawstwa, płci i seksualności.

W celu uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do kontaktu z prof. Joanną Pawelczyk.

Ostatnia aktualizacja: 2024-11-12

Communication in Healthcare (MEDICOM) (Komunikacja w ochronie zdrowia)

rycina: figura ludzka wpisana w koło zębate, obok elektrokardiogram, czara i wąż jak w Lasce EskulapaKoło naukowe Communication in Healthcare (MEDICOM) popularyzuje badanie procesów komunikacyjnych, które przyczyniają się do utrzymania dobrego stanu zdrowia i wysokiej jakości leczenia. Uczestnicy wykorzystują swoją wiedzę z zakresu językoznawstwa do analizowania praktyk werbalnych i niewerbalnych, które są obecne na przykład w:

  • wywiadzie lekarskim,
  • dokumentacji medycznej,
  • aktywności internetowych grup wsparcia dla pacjentów,
  • reprezentacjach opieki medycznej w kulturze popularnej,
  • materiałach mających na celu promocję zdrowia.

Nasze koło naukowe jest odpowiednie dla wszystkich, którzy chcieliby zwiększyć świadomość roli, jaką odgrywa komunikacja w przeżyciach pacjentów i lekarzy w ramach opieki zdrowotnej. W ramach regularnych spotkań, zarówno studenci, jak i pracownicy naukowi mają okazję zaprezentować swoje dotychczasowe projekty oraz wziąć udział w dyskusji naukowej, co owocuje nowymi pomysłami na badania i zastosowanie wypracowanej wiedzy w praktyce.

W celu uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do kontaktu z mgr Zuzanną Jechną.

Ostatnia aktualizacja: 2024-11-12