Data publikacji w serwisie:

Wykład dr Urszuli Kizelbach na Uniwersytecie Aston

zdjęcie dr Urszuli Kizelbach nałożone na zrzut ekranu witryny poświęconej wydarzeniu {Aston Stylistics Research Group Seminar Series 2024–2025} z zapowiedzią wykładu dr Kizelbach

Dr Urszula Kizelbach miała zaszczyt zaprezentować swoją ostatnią książkę (Im)politeness in McEwan’s fiction: Literary pragma-stylistics [(Nie)grzeczność w prozie McEwana: Pragmastylistyka literacka] (2023) podczas serii corocznych wykładów organizowanych przez Aston Stylistics Research Group na Uniwersytecie Aston w Wielkiej Brytanii.

Aston Stylistics Research Group tworzą naukowcy, którzy specjalizują się w badaniach interdyscyplinarnych na przecięciu języka, literatury i stylu, łącząc ekspertów i entuzjastów badań literackich i językowych w celu zgłębienia i przeanalizowania bogatych powiązań między formą a znaczeniem tekstu.

W swoim wykładzie dr Kizelbach przedstawiła pragmastylistyczną analizę fikcji Iana McEwana, współczesnego brytyjskiego powieściopisarza, koncentrując się na wybranych powieściach z perspektywy teorii (nie)grzeczności (ang. (im)politeness). Analiza bada dwa poziomy komunikacji literackiej: poziom intradiegetyczny, który opisuje komunikację bohaterów i świat przedstawiony w dziele literackim oraz poziom ekstradiegetyczny, opisujący komunikację implikowanego autora z czytelnikiem. Badanie miało na celu wykorzystanie pragmatycznej teorii (im)politeness do pełniejszej charakterystyki postaci w literaturze. Ponadto autorka wprowadziła pojęcie „niegrzeczności fikcji literackiej”, a więc sytuacje komunikacyjne, w których implikowany autor wyraża niegrzeczne przekonania, co może prowadzić do reakcji zagrażających twarzy czytelników, takich jak szok moralny czy uczucie dyskomfortu podczas czytania. Dr Kizelbach argumentowała, że ekstradiegetyczna niegrzeczność jest kluczową cechą stylu pisarstwa McEwana. Książka ma na celu zachęcić badaczy literatury i językoznawców do dyskusji na temat korzyści płynących z włączenia pragmatyki i stylistyki do badań literackich.

Monografia została bardzo dobrze przyjęta przez brytyjskich badaczy na wykładzie, który zakończyła sesja pytań i odpowiedzi.

kolaż czterech obrazów: 1) znak UAM, 2) zdjęcie dr Urszuli Kizelbach, 3) znak Uniwersytetu Aston, 4) zrzut ekranu witryny poświęconej wydarzeniu {Aston Stylistics Research Group Seminar Series 2024–2025} z zapowiedzią wykładu dr Kizelbach