Jakie niderlandzkie obrazy warto znać? I jak poprawnie wymówić nazwiska ich autorów?

Między innymi tego, jakie niderlandzkie obrazy warto znać i jak poprawnie wymówić nazwiska ich autorów dowiedzieli się uczniowie i uczennice wielkopolskich szkół podczas warsztatu, który 27 marca 2024 r.  poprowadziły Nancy Saeys i Martyna Kliks z Zakładu Studiów Niderlandzkich i Południowoafrykańskich.

Martyna Kliks opowiedziała o dziełach sztuki, które wyszły poza mury muzeów i stały się częścią popkultury. Uczestnicy poznali historie średniowiecznych, barokowych i współczesnych obrazów, m.in. "Słoneczników" Vincenta van Gogha i "Dziewczyny z perłą" Johannesa Vermeera.

Nancy Saeys przedstawiła najważniejsze zasady wymowy języka niderlandzkiego. Podczas ćwiczeń uczestnicy starali się opanować poszczególne dźwięki, takie jak krótkie i długie samogłoski czy charakterystyczne dla języka niderlandzkiego gardłowe "h". Pojawiły się uśmiechy, a nawet śmiechy!

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie następujących szkół:

Zespół Szkół w Kórniku

Liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicza we Wrześni