Zarząd Towarzystwa Societas Jablonoviana zaprosił prof. Pawła Zajasa do grona swoich członków. Societas Jablonoviana (Jablonowskische Gesellschaft der Wissenschaften zu Leipzig) zostało założone w 1794 roku na Uniwersytecie Lipskim przez księcia Józefa Aleksandra Jabłonowskiego (1711–1777), polskiego mecenasa kultury i nauki.
Towarzystwo przetrwało niemal bez zakłóceń wszystkie zawirowania historii od XVIII wieku do dziś i postrzega siebie jako mediatora i współtwórcę polsko-niemieckich stosunków kulturalnych i naukowych. Towarzystwo przyznaje co dwa lata Nagrodę Jabłonowskiego młodym naukowcom z Polski i Niemiec, którzy położyli wybitne zasługi w promowaniu dialogu polsko-niemieckiego i współpracy polsko-niemieckiej. Societas Jablonoviana organizuje również konferencje, kolokwia i dyskusje panelowe. W ramach Wykładu Jabłonowskiego – powstałego z inicjatywy Instytutu Polskiego w Lipsku, we współpracy z Polską Akademią Nauk – prezentowane są niemieckiej publiczności najnowsze osiągnięcia i innowacje w polskich naukach przyrodniczych i humanistycznych. Więcej informacji o stowarzyszeniu można znaleźć na stronie stowarzyszenia [link zewnętrzny]
Zgodnie ze statutem z 1992 roku Societas Jablonoviana zrzesza naukowców — historyków, historyków sztuki, polonistów, germanistów i socjologów — z Niemiec i Polski. Większość z nich posiada tytuły profesorskie na różnych uniwersytetach lub jest członkami Akademii Nauk obu krajów. Są wśród nich także osoby, które mają wybitne osiągnięcia i wkład w polsko-niemiecką współpracę akademicką, wyróżniły się w badaniach polsko-niemieckich tematów lub wniosły znaczący wkład w ich refleksję. Członkostwo odbywa się na zaproszenie Zarządu, na podstawie propozycji członków.