Data publikacji w serwisie:

Profesor Jerzy Koch ponownie nominowany do Nagrody Literackiej GDYNIA

Prof. zw. dr hab. Jerzy Koch, został nominowany do Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii Przekład na język polski za tłumaczenie z niderlandzkiego książki Mój mały zwierzaku Marieke Lucasa Rijnevelda, opublikowanej przez Wydawnictwo Literackie.

Profesor Koch otrzymał nominację do GDYNI drugi rok z rzędu. W  2022 roku został nominowany za  przekład nagrodzonej Bookerem powieści Rijnevelda pt. Niepokój przychodzi o zmierzchu. Na stronie nagrody można przeczytać:

Mój mały zwierzaku to książka wciągająca i przerażająca. (...) Dość powiedzieć, że mamy tu do czynienia ze wstrząsającym monologiem pedofila. Fraza, pełna cytatów z kultury popularnej, Biblii, literatury czy muzyki rockowej, jest tu odpowiednikiem samonapędzającego się mechanizmu chorego, perwersyjnego pożądania. Rijneveld wymyśla swojego bohatera w niderlandzkim, a Koch wymyśla go konsekwentnie w języku polskim sprawiając, że wszystko wspaniale tu ze sobą gra. Ta translatologiczna robota zachwyca literackością i wciągającą, hipnotyczną wręcz atmosferą".

24 sierpnia o godz. 18.30 w Muzeum Miasta Gdyni odbędzie się spotkanie z Jerzym Kochem oraz pozostałymi nominowanymi do Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii Przekład na język polski a laureatów poznamy 25 sierpnia 2023 roku.