Data publikacji w serwisie:

Wiosenne zajęcia gościnne Koła Naukowego Oranjes

W pierwszy dzień wiosny, 21 marca, nasza wykładowczyni Martyna Kliks oraz Aleksandra Filipiak, studentka 3 roku i członkini koła "Oranjes", odwiedziły Szkołę Podstawową im. Jana Brzechwy w Rokietnicy, gdzie przeprowadziły warsztaty dla siódmo- i ósmoklasistów w ramach "Rokietnickiego Dnia Kariery".

Ola Filipiak zaoferowała uczennicom i uczniom niderlandzki w pigułce, czyli pierwszą lekcję języka niderlandzkiego. Uczestnicy warsztatów poznali m.in. tajniki wymowy. Dowiedzieli się, że wydawane przez Holendrów i Belgów charczące dźwięki nie oznaczają krztuszenia się, ale że jest to spowodowane gardłowo wypowiadaną głoską przypominającą „h” (IPA: [x] lub [ɣ]), zapisywaną jako „g”. Dzięki temu potrafią poprawnie wymówić nazwisko słynnego malarza Vincenta van Gogha.

Martyna Kliks przedstawiła uczennicom i uczniom możliwości rozwoju kariery po ukończeniu niderlandystyki. Uczestnikom bardzo podobała się profesja tłumacza, zwłaszcza kiedy dowiedzieli się, że John van de Brom - trener Lecha Poznań jest Holendrem i że hipotetycznie może kiedyś potrzebować pomocy tłumacza języka niderlandzkiego! W trakcie prezentacji okazało się, że uczniowie mają wiele trafnych skojarzeń, szczególnie sportowych, zarówno z Holandią jak i Belgią.