Studentka Wydziału Anglistyki, pani Ada Kamińska, wzięła udział w szkole letniej Science and Sail organizowanej przez Baltic University Programme (BUP), którego członkiem jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Relacja p. Ady Kamińskiej z wyjazdu

W pierwszym tygodniu lipca dane mi było wziąć udział w szkole letniej Science and Sail organizowanej przez Baltic University Programme (BUP), którego UAM jest członkiem od roku 1991. Wyjazd miał na celu zaznajomienie uczestników z zagadnieniami dotyczącymi Morza Bałtyckiego i jego ochrony poprzez udział w badaniach z różnych dziedzin oraz przygotowanie podsumowującego projektu podczas trwania programu. Obóz odbywał się w Kłajpedzie na wybrzeżu litewskim, skąd wyjeżdżaliśmy na jednodniowe wycieczki w teren - do rezerwatu kormoranów, gdzie naszym zadaniem było liczenie gniazd i piskląt, do parku narodowego na Mierzei Kurońskiej, gdzie uczyliśmy się o zagrożonych gatunkach, wzdłuż linii brzegowej, gdzie robiliśmy pomiary, porównując jakość programów GPS w naszych telefonach z satelitą i dronem oraz w morze jako załoga okrętu Brabander - należącego do Uniwersytetu Kłajpedzkiego największego litewskiego żaglowca, na którego pokładzie, oprócz uczenia się podstaw żeglugi, wykonywaliśmy pomiary hydrologiczne. Mieliśmy szansę uczyć się od ekspertów, którzy pomagali nam w badaniach i odpowiadali na nasze pytania. Uczestnicy pochodzili z różnych krajów i studiowali różne dziedziny - od anglistyki, przez inżynierię lotniczą i dziennikarstwo, po geografię, dzięki czemu mogliśmy dzielić się kompletnie różnymi doświadczeniami i sposobami radzenia sobie z problemami. Mimo, że wyjazd trwał tylko tydzień, był on niezapomnianą przygodą, która zmieniła sposób, w jaki patrzę na nasze środowisko i dała mi możliwość poznania wielu nowych przyjaciół, z którymi łączy mnie miłość do natury i pragnienie ochrony naszej planety. BUP od lat organizuje podobne wyjazdy na terenie krajów leżących w rejonie zlewowym Morza Bałtyckiego oraz różnorodne konferencje i szkolenia dla studentów i doktorantów z różnych dyscyplin. Gorąco polecam zapoznanie się z programem oferowanym przez BUP oraz udział w nadchodzących wydarzeniach.