Study@Research: relacja z Dnia Literatury Obcojęzycznej

19 kwietnia 2024 r. w Liceum św. Marii Magdaleny w Poznaniu odbył się Dzień Literatury Obcojęzycznej organizowany we współpracy z Wydziałem Anglistyki UAM. Wydarzenie podsumowało projekt literaturoznawczy TALE (Towards Academia: Literary Explorations), realizowany w ramach grantu Study@Research przez studentów 1. roku studiów magisterskich na Wydziale Anglistyki: Hannę Błauciak, Julię Glapiak, Lenę Krzemień, Aleksandrę Jurgę, Piotra Matczaka oraz Hannę Stelmaszczyk.

Uczniowie Marynki mieli okazję wysłuchać wykładów wygłoszonych m. in. przez wykładowców WA: prof. Dagmarę Drewniak oraz dr Urszulę Kizelbach, a koła naukowe działające na Wydziale—Canadian Literature in Perspective (CLiP) oraz Book Lovers Among Students (BLASt)—przygotowały stoiska prezentujące uczniom wybrane obszary badań literaturoznawczych. O studiach tłumaczeniowych na WA miał okazję opowiedzieć Adam Janyska, student 3. roku filologii angielskiej na specjalizacji tłumaczeniowej. W szkole dostępna była również wystawa posterów akademickich stworzonych przez uczniów Liceum w ramach projektu mentoringowego.

W wydarzeniu wzięli udział także studenci z Wydziału Neofilologii i Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej oraz członkowie Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. W ramach całego projektu literaturoznawczego, w marcu i kwietniu wykłady w Marynce poprowadziły też dr Katarzyna Macedulska oraz prof. Agnieszka Rzepa. Mamy nadzieję, że wydarzenie zainspirowało uczniów do własnych literackich poszukiwań.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie!
Piotr Matczak (w imieniu zespołu TALE)