Data publikacji w serwisie:

Umiędzynarodowienie i wymiana akademicka: Wydział Anglistyki UAM i UC Chile w programie ERASMUS+

stykówka zdjęć z galerii zawartej w powiązanym artykule

W 2020 roku Wydział Anglistyki UAM zawarł porozumienie o wymianie partnerskiej z Wydziałem Humanistycznym Pontificia Universidad Católica de Chile (UC Chile) w Santiago – jedną z czołowych uczelni regionu Ameryki Łacińskiej i Karaibów, co potwierdzają wyniki QS World University Rankings 2025 [link zewnętrzny do treści w języku angielskim].

W czerwcu 2025 r. gościem Wydziału Anglistyki był Prof. Francisco Orellana [link zewnętrzny do treści w języku hiszpańskim], Prodziekan ds. studenckich na Wydziale Humanistycznym UC Chile, który już drugi raz odwiedził Wydział Anglistyki w celach doprecyzowania zasad współpracy naukowej i wymiany studenckiej Poznań-Santiago. Jego pierwsza wizyta miała miejsce w marcu 2024 r. i prof. Orellana, specjalista w dziedzinie fonetyki, prowadził zajęcia i był gościem prof. UAM dr hab. Magdaleny Wrembel z Zakładu Współczesnego Języka Angielskiego. Podczas swojej drugiej wizyty na WA prof. Orellana był goszczony przez prof. UAM dra hab. Jacka Fabiszaka z Zakładu Badań nad Tekstami Kultury i odbył szereg bardzo produktywnych spotkań z władzami Wydziału, m.in. rozmawiał o rozwoju współpracy naukowej między wydziałami z Prodziekaną ds. współpracy i rozwoju dr Katarzyną Jankowiak oraz omawiał bieżące kwestie studenckie z Prodziekaną ds. studenckich dr Katarzyną Remiszewską. Prof. Orellana uczestniczył także w spotkaniu strategicznym z Dyrektorką Studium Językowego UAM dr Katarzyną Turską oraz z lektorką języka hiszpańskiego na Wydziale Anglistyki mgr Karoliną Żok-Plackowską. Prof. Orellana spotykał się również na konsultacje ze swoimi Kolegami i Koleżankami z Wydziału, których, jak się okazuje, ma już bardzo wielu.

Oto krótkie podsumowanie wymiany akademickiej Poznań-Santiago w latach 2020–2025.

W listopadzie 2018 r. dr Urszula Kizelbach pojechała do UC Chile na zaproszenie dr. Erica Rundquista, gdzie wygłosiła wykłady ze stylistyki i literatury w ramach cyklu naukowego Dentro de la mente de los personajes ficticios: El lenguaje de la conciencia en la ficción (W umyśle postaci fikcyjnych: Język świadomości w literaturze). W styczniu 2022 r. dr Eric Rundquist, już w ramach Erasmus+, prowadził zajęcia ze stylistyki ze studentami 3 roku studiów licencjackich oraz wygłosił wykład pt.: „Mimesis of Mind: Stylistics and Stream of Consciousness Narration”. Wizyta dr. Rundquista odegrała dużą rolę w propagowaniu interdyscyplinarnych kursów ze stylistyki na Wydziale Anglistyki. Początki współpracy zostały opisane w newsletterze organizacji Poetics and Linguistics Association PARLANCE 2021 na str. 8-9 (PARLANCE 2021 issue 1) [link zewnętrzny do pliku PDF] i PARLANCE 2023 na str. 15-17 (Parlance Spring 2023) [link zewnętrzny do pliku PDF].

Tego samego roku w ramach wymiany studenckiej ERASMUS+ w semestrze letnim do Poznania przyjechała studentka z UC Chile Javiera Isidora Castro Acevedo, najlepsza kandydatka wyłoniona w ramach konkursu w UC Chile, i uczestniczyła w zajęciach ze stylistyki i literatury na Wydziale Anglistyki. Javiera wygłosiła nawet wykład pt.: “Digging up my roots: Chilean tradition, history and folklore” na kole naukowym Culture Vultures. Na przełomie maja i czerwca 2022 r. UC Chile odwiedził dr Tomasz Skirecki, specjalista w dziedzinie kultury amerykańskiej, i przeprowadził serię warsztatów i wykładów kulturowych, m.in. wykład pt.: “Grant Wood’s American Gothic (1930) as an icon of American popular culture” czy warsztat pt.: “Native American lexical borrowings in American English as reflections of cultural contact and misunderstandings”.

W październiku 2023 r. do UC Chile pojechała również dr Elżbieta Wilczyńska z Zakładu Badań nad Tekstami Kultury, która przeprowadziła wykład i szereg zajęć związanych z kulturą USA oraz porównywała metody dydaktyczne w polskich i chilijskich uczelniach. Student Wydziału Anglistyki Michał Sobieralski (1. rok studiów magisterskich) wrócił z semestralnej wymiany w UC Chile w semestrze letnim 2023 r. W 2024 r. UC Chile odwiedziła prof. UAM dr hab. Małgorzata Kul z serią zajęć i wykładów z fonetyki i fonostylistyki. Nasza kolejna studentka Agnieszka Lenkiewicz (1. rok studiów licencjackich) powróciła z wymiany z Santiago również w 2024 r.

W czerwcu 2025 r. do Chile wyjechali dr Marcin Turski i dr Urszula Kizelbach. Dr Turski prowadził zajęcia tłumaczeniowe i warsztaty z przemawiania publicznego oraz odbył konsultacje m.in. z Prof. Maríą Angéliką Kaulen. Dr Kizelbach prowadziła zajęcia i konsultacje literaturoznawcze ze studentami na kursach prof. Allison Ramay i prof. Javiery Lorenzini Raty, oraz odbyła spotkania z prof. Orellaną. W semestrze zimowym 2025 r. Poznań odwiedziła kolejna stypendystka ERSAMUS+ z Santiago, María Jesús Alejandra Hernández Hernández, której bardzo owocny pobyt na UAM już opisaliśmy w witrynie wydziałowej.

Serdecznie zapraszamy wszystkich Pracowników do korzystania z programu ERASMUS+ i wyjazdów naukowo-dydaktycznych do UC Chile. Proszę śledzić informacje wysyłane przez Wydziałowe Biuro Erasmus na skrzynki pocztowe.

Naukowców zainteresowanych wygłoszeniem wykładu on-line dla studentów UC Chile w kolejnym roku akademickim prosimy o kontakt z dr Urszulą Kizelbach.

O kolejnych inicjatywach będziemy Państwa informować już niedługo i na bieżąco w witrynie WWW Wydziału Anglistyki i w mediach społecznościowych.

Alter alterum docet – Desiderius Erasmus Roterodamus