Data publikacji w serwisie:

Wspólna historia polsko-niemiecka autorstwa Pawła Zajasa i Markusa Krzoski

W Wydawnictwie Uniwersytetu Wrocławskiego ukazała się monografia pt. „Ciągłość i przełom. Stosunki polsko-niemieckie po II wojnie światowej”, autorstwa Pawła Zajasa i niemieckiego historyka Markusa Krzoski (Uniwersytet Justusa Liebiga w Gießen). Jest to polska wersja książki, która w 2021 roku ukazała się w języku niemieckim w oficynie Wissenschaftliche Buchgesellschaft w Darmstadt.

Przed kilku laty Niemiecki Instytut Polski w Darmstadt powierzył polskim i niemieckim historykom oraz literaturoznawcom zmierzenie się w kilku tomach z historią tysiącletniego sąsiedztwa. Powstały książki, które bazując na wynikach najnowszych badań pokazały, jak bogata, zróżnicowana i nieoczywista była polsko-niemiecka historia. Uzyskanie tego efektu było możliwe dzięki zastosowaniu metod związanych z badaniem historii stosunków i wzajemnego oddziaływania. Prace z powodzeniem uzupełniły i poszerzyły klasyczną metodę badań z zakresu historii dyplomacji poprzez wprowadzenie kilku perspektyw porównawczych.

Pierwsza część książki Zajasa i Krzoski przybliża czytelnikowi mniej i bardziej znane fakty historyczne. Polsko-wschodnioniemieckie kontakty zostały ujęte w ramy socjalistycznego internacjonalizmu, a relacje z RFN opisano w rozdziałach odzwierciedlających najważniejsze cezury polityczno-kulturalne. Druga część została poświęcona funkcji transferu kultury i literatury, posthumanistycznym aspektom wspólnej historii oraz polityce pamięci. Dziejowa panorama niełatwych relacji jest przyczynkiem do przyszłego europejskiego partnerstwa.