Film z wywiadami z okazji jubileuszu 40-lecia pracy akademickiej prof. Katarzyny Dziubalskiej-Kołaczyk

Zapraszamy do obejrzenia filmu, który Zakład Współczesnego Języka Angielskiego przygotował z okazji 40-lecia pracy akademickiej prof. Katarzyny Dziubalskiej-Kołaczyk. Zobaczyć na nim można Panią Profesor, a także Wydział Anglistyki, a wcześniej Instytut Filologii Angielskiej UAM, widziane oczami słynnych naukowców z całego świata.

To opowieść o badaczce, która inspiruje i fascynuje tych, którzy mieli okazję z nią współpracować, wzbogacona barwnymi wspomnieniami i anegdotami. W filmie wystąpili:

• Dr Elena Babatsouli (Department of Communicative Disorders, College of Liberal Arts, University of Louisiana at Lafayette)
  • Dr Anna Cieślicka (Department of Psychology and Communication, Texas A&M International University)
  • Dr Ron Cole (Boulder Language Technologies)
  • Prof. Wolfgang U. Dressler (Department of Linguistics, University of Vienna, Austrian Centre for Digital Humanities and Cultural Heritage, Austrian Academy of Sciences)
  • Prof. Ulrike Gut (English Department, University of Münster)
  • Prof. Ernst Håkon Jahr (Department of Nordic and Media Studies, University of Agder, Norwegian Academy of Science and Letters)
  • Dr Zofia Malisz (KTH Royal Institute of Technology)
  • Prof. Monika Połczyńska (Department of Psychology and Biobehavioral Sciences, University of California, Los Angeles)
  • Prof. Dennis Preston (Department of Linguistics, University of Kentucky)
  • Prof. Nikolaus Ritt (Institute of English and American Studies, University of Vienna)
  • Dr Šárka Šimáčková (Department of English and American Studies, Palacký University Olomouc)
  • Prof. Tobias Scheer (Bases, Corpus, Language Lab, French National Centre for Scientific Research, Linguistics Department, Côte d’Azur University)
  • Dr Sylwia Scheuer (Department of the English-speaking World, Sorbonne Nouvelle University)
  • Prof. Marzena Żygis (Leibniz-Centre for General Linguistics in Berlin, Faculty of Languages and Literatures, Humboldt University)
materiał filmowy w języku angielskim umieszczony na platformie YouTube — link

Pani Profesor Dziubalska-Kołaczyk jest obecnie prorektorką ds. nauki UAM oraz kieruje Szkołą Nauk o Języku i Literaturze, a także od lat Zakładem Współczesnego Języka Angielskiego. W 2005 roku została dyrektorką Instytutu Filologii Angielskiej, a następnie w 2012 -- pierwszą Dziekaną Wydziału Anglistyki UAM, który powstał dzięki jej wieloletnim staraniom.

Pani Profesor jest też przede wszystkim wybitną badaczką, docenianą w międzynarodowym środowisku naukowym, znakomitą popularyzatorką nauki i członkinią prestiżowych gremiów. Jej zainteresowania badawcze obejmują̨ fonetykę̨ i fonologię, szczególnie Fonologię Naturalną, akwizycję pierwszego i drugiego języka, fonostylistykę, Językoznawstwo Naturalne, fonotaktykę i morfofonotaktykę, której jest współtwórczynią̨. Nie do przecenienia jest jej zaangażowanie w opiekę̨ naukową: 95 osób napisało pod jej kierunkiem prace magisterskie a lista wypromowanych doktorów obejmuje 24 osoby. Kasia jest też świetną̨ szefową, osobą pełną inspirującej energii, poczucia humoru, charyzmy, ciekawości świata i życzliwości dla ludzi – te wszystkie atuty znajdują swoje odbicie w filmie.

Pomysłodawcą filmu był prof. Marcin Kilarski, nad nagraniami i edycją filmu czuwał niestrudzenie dr Grzegorz Krynicki, a pomagała mu mgr Zuzanna Cal. Wywiady przeprowadzili: prof. Anna Balas, prof. Marcin Kilarski i prof. Magdalena Wrembel. Premiera filmu odbyła się 11 października 2023 roku podczas dorocznego zebrania wszystkich pracowniczek i pracowników Wydziału Anglistyki—zdjęcia z tego wydarzenia, autorstwa prof. UAM dr hab. Pauli Orzechowskiej, umieszczone zostały w galerii.

🌍 version in English (wersja w języku angielskim) — link