Poznań Linguistic Meeting 2023

W dniach 13-15.09.2023 odbyła się 52. edycja największej corocznej konferencji językoznawczej w Polsce: Poznań Linguistic Meeting, organizowanej przez Wydział Anglistyki.

Tegorocznym motywem przewodnim było pytanie, “Why are some theories more successful than others?”, które przyciągnęło do Poznania ponad osiemdziesięcioro uczestników z Polski i zagranicy.

Troje zaproszonych gości wygłosiła trzy wykłady plenarne poświęcone temu pytaniu:

• Ophelia Deroy (Ludwig Maximilian University w Monachium): What makes a theory more convincing? A social approach
  • Miriam Meyerhoff (Uniwersytet Oxfordzki): Accommodation theory and (socio)linguistics
  • Wolfgang U. Dressler (Uniwersytet w Wiedniu): The power of Natural Linguistics: four levels of increasingly persuasive evidence for its superiority over other linguistic theories

W ramach konferencji, oprócz sesji ogólnych, miały miejsce następujące sesje tematyczne:

• (Im)politeness and its many infatuations: Interfaces with other fields: Matylda Włodarczyk (UAM Poznań), Dániel Z. Kádár (ARU) i Juliane House (Uniwersytet w Hamburgu).
  • Eye-tracking in reading research and translation reception studies: Bogusława Whyatt (UAM Poznań) i Agnieszka Lijewska (UAM Poznań).
  • Combining theories and integrating methods in Translation and Interpreting Studies: Paweł Korpal i Katarzyna Remiszewska (UAM Poznań)
  • Exploring multilingual acquisition across domains, populations and contexts.: Magdalena Wrembel (UAM Poznań), Marit Westergaard (UiT Tromsø) i Piotr Garbacz (Uniwersytet w Oslo)
  • (Mor)phonotatics and acquisition of consonant clusters: Paulina Zydorowicz (UAM Poznań) i Wolfgang U. Dressler (Uniwersytet w Wiedniu).
  • Lexicology and lexicography: Where theory and practice meet. Special session in honour of Prof. Arleta Adamska-Sałaciak: Magdalena Perdek i Sylwia Wojciechowska (UAM Poznań)

jak również sesja plakatowa.

Drugiego dnia konferencji odbyła się debata moderowana przez główną Organizatorkę konferencji, prof. Katarzynę Dziubalską-Kołaczyk, w której wzięli udział goście plenarni oraz przedstawiciele sesji tematycznych: dr hab. Paweł Korpal, prof. Marit Westergaard, oraz prof. UAM dr hab. Bogusława Whyatt.

Oprócz intensywnego programu naukowego, uczestnicy mieli okazję również socjalizować się podczas toastu pierwszego wieczoru oraz bankietu następnego dnia, który miał miejsce w Collegium Maius.