Niderlandystyka (studia licencjackie)
Obejrzyj film promocyjny na platformnie YouTube [link zewnętrzny]
Studia łączą filologiczne podstawy — literaturoznawstwo i językoznawstwo — z ujęciem kulturoznawczym. Trwają sześć semestrów i kończą się uzyskaniem dyplomu licencjata. Program studiów obejmuje blok praktycznej nauki języka niderlandzkiego od podstaw do poziomu B2 (łącznie niemal tysiąc godzin lekcyjnych), przedmioty akademickie z zakresu nauk o literaturze, języku i kulturze, wprowadzenie do dydaktyki języków obcych oraz przedmioty o charakterze literaturoznawczym i kulturoznawczym, przybliżające specyfikę niderlandzkiego obszaru językowego oraz obecnych i byłych terytoriów zamorskich (Afryka Południowa, Surinam, Antyle, Indonezja).
Program studiów uzupełniają proseminaria do wyboru z oferty kierunkowej oraz z oferty Szkoły Nauk o Języku i Literaturze, poszerzające wiedzę i przygotowujące do napisania pracy licencjackiej.
Zajęcia z języka niderlandzkiego prowadzą wykładowcy będący rodzimymi użytkownikami języka niderlandzkiego (z Holandii i Belgii), a także polscy niderlandyści. W skład naszej kadry dydaktycznej wchodzą nauczyciele akademiccy, którzy wykształcenie niderlandystyczne łączą z innymi specjalnościami, takimi jak anglistyka, germanistyka, iberystyka, slawistyka, architektura, historia sztuki, psychologia itp., dzięki czemu oferta kursów ma charakter interdyscyplinarny.
Absolwenci niderlandystyki wyposażeni są w szczegółową wiedzę z zakresu dyscyplin literaturoznawstwa, językoznawstwa oraz nauk o kulturze i religii w kontekście niderlandzkiego obszaru językowego. Po uzyskaniu dyplomu studiów pierwszego stopnia są przygotowani do podjęcia studiów drugiego stopnia na kierunku niderlandystyka lub na innym kierunku humanistycznym. Dzięki wszechstronności, umiejętności szybkiego i skutecznego uczenia się oraz elastyczności mogą także — po dodatkowym przeszkoleniu przez pracodawcę — podjąć pracę np. w międzynarodowych korporacjach, w sektorze turystycznym, w logistyce. Po uzupełnieniu kompetencji, np. na studiach podyplomowych, mogą również pracować jako tłumacze czy nauczyciele języka niderlandzkiego.
Wybrane przedmioty
- Praktyczna nauka języka niderlandzkiego
- Zarys historii Niderlandów
- Literatura Niderlandów w kontekstach społecznych i politycznych
- Kultura Niderlandów w ujęciu historycznym i współcześnie
- Wstęp do językoznawstwa
- Metodologie w literaturoznawstwie i kulturoznawstwie
- Podstawy dydaktyki języków obcych
- Seminarium dyplomowe
Kompetencje absolwenta
- Bardzo dobra znajomość języka niderlandzkiego na poziomie B2
- Bardzo dobra znajomość drugiego języka obcego na poziomie B2
- Kompetencje w zakresie nauk o literaturze, kulturze i języku
- Znajomość kultury niderlandzkiego obszaru językowego
- Znajomość podstaw zawodu tłumacza
- Znajomość podstaw dydaktyki języków obcych
Perspektywy zawodowe
- Praca w firmach z kapitałem holenderskim i belgijskim
- Praca w instytucjach kultury, wydawnictwach, redakcjach, środkach masowego przekazu
- Praca w sektorze turystycznym
- Praca jako tłumacz
- Praca jako lektor języka niderlandzkiego (po uzupełnieniu kompetencji pedagogicznych)
Fotogaleria
Studia prowadzone są przez Zakład Studiów Niderlandzkich i Południowoafrykańskich Wydziału Anglistyki UAM.
Strona domowa dedykowana niderlandystyce na Wydziale Anglistyki [link zewnętrzny]
Sylabusy, siatki programowe i efekty uczenia się [link zewnętrzny]
Szanowni Kandydaci, Kandydatki, Osoby Kandydujące!
Szczegółowe informacje o procedurze rekrutacyjnej na każdy oferowany przez Wydział Anglistyki kierunek studiów 1. lub 2. stopnia znajdą Państwo w Systemie Internetowej Rekrutacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu [link zewnętrzny].
W witrynie głównej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu dostępna jest informacja o wnioskach o zakwaterowanie w domach studenckich
Patrz: Przewodnik studenta: Pomoc materialna i domy studenckie: Domy studenckie [link zewnętrzny]