Filologia angielsko-celtycka

Czy zdawałeś_aś sobie sprawę, że największym krajem anglojęzycznym w Unii Europejskiej jest teraz Republika Irlandii?Czy zastanawiałeś_aś się nad drugim referendum niepodległościowym Szkocji i jego znaczeniem dla Zjednoczonego Królestwa oraz Unii Europejskiej?

Czy wiedziałeś_aś, że Tolkien oparł jeden ze swoich języków elfickich, Sindarin, na języku walijskim?

Irlandia, Szkocja i Walia reprezentują trzy z sześciu narodów celtyckich. W krajach tych używane są nie tylko lokalne odmiany języka angielskiego. Kraje te posiadają też swoje własne języki, kultury, literatury oraz historie, które są wspierane politycznie i finansowo. Dołączenie do grona studentów i studentek filologii angielsko-celtyckiej pozwoli na ich poznanie.

Studia licencjackie na filologii angielsko-celtyckiej oferują:

  • Język angielski na takim samym poziomie jak na innych kierunkach Wydziału Anglistyki – przynajmniej C1. Na filologii angielsko-celtyckiej nauczana jest wymowa brytyjska,
  • Język walijski oraz irlandzki na poziomie komunikatywnym (odpowiednio B1 oraz A2),
  • Historię oraz kulturę Zjednoczonego Królestwa, Irlandii, Walii oraz Szkocji dla tych, którzy chcą poznać przeszłość i teraźniejszość Celtów,
  • Literaturę brytyjską, irlandzką i walijską dla tych, którzy chcą poznać brytyjskie klasyki, bohaterów mitologii celtyckich, opowieści którymi inspirowali się pisarze fantasy, czy książki opowiadające o skomplikowanych tożsamościach narodowych,
  • Wiedzę o językach mniejszościowych w Europie i na świecie, udowadniającą, jak wielka jest nasza różnorodność.

Niezależnie czy szukasz studiów odpowiednich do pracy w zmieniającej się Unii Europejskiej, poznania nowych języków i kultur, czy spełniania nerdowskich pasji, odpowiedzią jest filologia angielsko-celtycka.

W przypadku jakichkolwiek pytań, napisz do nas: mhornsby@amu.edu.pl (profil pracownika)

Szanowni Kandydaci, Kandydatki, Osoby Kandydujące!

Szczegółowe informacje o procedurze rekrutacyjnej na każdy oferowany przez Wydział Anglistyki kierunek studiów 1. lub 2. stopnia znajdą Państwo w Systemie Internetowej Rekrutacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu [link zewnętrzny].

W witrynie głównej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu dostępna jest informacja o wnioskach o zakwaterowanie w domach studenckich w roku akademickim 2023/2024. (Informacje dotyczące roku akademickiego 2024/2025 pojawią się w okolicy rozpoczęcia roku akademickiego.)

Patrz: https://amu.edu.pl/studenci/przewodnik_studenta/pomoc-materialna-i-domy-studenckie/domy-studenckie