Studia niderlandystyczne (licencjackie)

Kierunek nawiązuje do doświadczeń i tradycji specjalności niderlandystycznych, które na naszym Uniwersytecie istnieją już od ponad dwudziestu lat – najpierw na Wydziale Neofilologii, a potem na Wydziale Anglistyki.  

Studia Niderlandystyczne to współczesna wersja klasycznej Filologii Niderlandzkiej będąca odpowiedzią na aktualne potrzeby rynku pracy. Kierunek ten nawiązuje do doświadczeń i tradycji poznańskiej niderlandystyki, której początki na naszym Uniwersytecie sięgają 1983 roku – najpierw na Wydziale Neofilologii, a potem na Wydziale Anglistyki.

Na Studia Niderlandystyczne zapraszamy wszystkich absolwentów szkół średnich zainteresowanych językiem i kulturą Niderlandów. Naukę języka niderlandzkiego (zwanego powszechnie – acz błędnie – holenderskim) zaczynamy od podstaw, wcześniejsza znajomość języka nie jest zatem wymagana!

Studenci i studentki Studiów Niderlandystycznych udają się w fascynującą podróż po krajach niderlandzkiego obszaru językowego – Holandii, Belgii (Flandrii), Antylach i dawnych koloniach holenderskich.

W trakcie trzyletnich studiów licencjackich nie tylko opanujesz język niderlandzki na poziome B2 (łącznie to niemalże tysiąc godzin lekcyjnych praktycznej nauki języka!), ale także zrozumiesz niderlandzką kulturę i mentalność. Dowiesz się jak funkcjonują kraje, w których używa się języka niderlandzkiego, poznasz ich historię, sztukę i literaturę. Zagłębisz się w odmęty kolonialnej przeszłości Republiki Zjednoczonych Prowincji, pramatki współczesnej Belgii i Holandii, kontrolującej tereny od dzisiejszego Nowego Jorku, przez Karaiby i RPA, aż po Indonezję. Zrozumiesz, na czym polega holenderska otwartość i tolerancja oraz dlaczego w Belgii jest aż sześciu premierów. Poznasz też fascynującą historię niderlandzkiej literatury, zaczytując się między innymi w najbardziej skandalizujących tekstach, jakie wyszły spod pióra holenderskich i belgijskich pisarzy oraz pisarek.

Niderlandzkie słownictwo, gramatykę i fonetykę przyswoisz w trakcie zajęć z belgijskimi i holenderskimi wykładowcami oraz polskimi niderlandystami. Atutem Studiów Niderlandystycznych są nie tylko liczni native speakerzy, ale także interdyscyplinarny profil naszych pracowników, którzy wykształcenie niderlandystyczne połączyli z innymi specjalnościami: anglistyką, germanistyką, slawistyką, hispanistyką, psychologią, historią sztuki, architekturą itp. Dzięki temu masz szansę zdobyć akademickie wykształcenie na najwyższym poziomie i nauczyć się tak wyjątkowego języka, jakim jest niderlandzki. To wszystko w miłej i kameralnej, przepełnionej otwartością, życzliwością i szerokim spojrzeniem na świat atmosferze.

Uzupełnieniem programu Studiów Niderlandystycznych są przedmioty, które samodzielnie wybierzesz z oferty wydziałowej lub ogólnouniwersyteckiej, a także zajęcia z wybranego drugiego języka obcego. Studia na poznańskiej niderlandystyce to także szansa wyjazdu zagranicę w ramach programów wymiany międzynarodowej CEEPUS (półroczne studia na uniwersytetach Europy Środkowo-Wschodniej) oraz ERASMUS (umowy z uniwersytetami w Brukseli, Gandawie i Lejdzie). Będziesz także mieć możliwość zdobycia międzynarodowego certyfikatu Certificaat Nederlands als Vreemde Taal. Potwierdza on znajomość języka i kompetencje kulturowe na różnych poziomach zaawansowania oraz jest powszechnie uznawany w Belgii i Holandii.

Decyzja o gruntownej zmianie programu studiów i odejściu od klasycznej formuły Filologii Niderlandzkiej na rzecz Studiów Niderlandystycznych wynika z dynamicznych zmian na rynku pracy i jego aktualnych potrzeb. Dzięki znacznym inwestycjom firm holenderskich i belgijskich w Polsce wzrosło zapotrzebowanie na dobrze wykształconych specjalistów, którzy nie tylko biegle władają językiem niderlandzkim, ale także posiadają dobrą znajomość realiów i kultury tych krajów. Świadomość kulturowa, którą cechują się absolwenci Studiów Niderlandystycznych, pozwala na swobodne poruszanie się na styku kultury niderlandzkiej i polskiej. Stanowi to odpowiedź na aktualne przemiany na rynku pracy powodujące coraz częstszą konieczność funkcjonowania w środowisku wielokulturowym, gdzie nietrudno o nieporozumienia wynikające z nieznajomości cudzych zwyczajów i kultury. Otwartość, tolerancja oraz znajomość różnych języków obcych są cechami coraz bardziej cenionymi przez pracodawców z różnych branż, dzięki czemu absolwenci poznańskiej niderlandystyki nie mają najmniejszych problemów ze znalezieniem dobrej pracy po studiach!


Ważne linki:

Szanowni Kandydaci, Kandydatki, Osoby Kandydujące!

Szczegółowe informacje o procedurze rekrutacyjnej na każdy oferowany przez Wydział Anglistyki kierunek studiów 1. lub 2. stopnia znajdą Państwo w Systemie Internetowej Rekrutacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu [link zewnętrzny].

W witrynie głównej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu dostępna jest informacja o wnioskach o zakwaterowanie w domach studenckich w roku akademickim 2023/2024. (Informacje dotyczące roku akademickiego 2024/2025 pojawią się w okolicy rozpoczęcia roku akademickiego.)

Patrz: https://amu.edu.pl/studenci/przewodnik_studenta/pomoc-materialna-i-domy-studenckie/domy-studenckie