Studia niderlandystyczne (magisterskie)

Na Studia Niderlandystyczne na UAM – nowym kierunku studiów – zapraszamy studentów z dyplomem licencjata filologii niderlandzkiej, ale także osoby z innymi dyplomami, które znają dobrze język niderlandzki (język Rembrandta, Maty Hari, Audrey Hepburn, Ruuda van Nistelrooya).

Przyjedź na studia magisterskie do Poznania!

W naszym programie znajdziecie zarówno elementy typowo akademickie, jak i praktyczne. Oprócz poszerzania swojej wiedzy niderlandystycznej i próbowania sił w uprawianiu nauki (np. w ramach seminarium magisterskiego) studenci poznańskiej niderlandystyki mają możliwość rozwijania sprawności językowych na zaawansowanym poziomie akademickim. Wprawdzie nie kształcimy tłumaczy literatury czy tłumaczy słowa żywego, ale w ramach zajęć językowych wykształcamy sprawności potrzebne w różnych zawodach. Zajęcia prowadzą wykładowcy będący rodzimymi użytkownikami języka niderlandzkiego (z Holandii i Belgii), a także polscy niderlandyści. Wśród naszych pracowników mamy wiele osób, które wykształcenie niderlandystyczne połączyły z innymi specjalnościami są bowiem także po studiach na historii sztuki, psychologii, anglistyce, germanistyce, slawistyce, architekturze itp. To zapewnia naszym studentom akademickie wykształcenia na wysokim poziomie, a ponadto wszechstronne i interdyscyplinarne podejście wykładowców. Zajęcia z tłumaczenia literackiego prowadzi doświadczony tłumacz literatury niderlandzkiej na język polski. Współpracujemy też z otoczeniem biznesowym, co jest dziś wymogiem nowoczesnego kształcenia uniwersyteckiego. Dzięki świetnym kontaktom z holenderskimi i flamandzkimi przedsiębiorcami mamy w programie unikalne zajęcia Biznes holenderski i flamandzki w Polsce. Studenci poznańskiej niderlandystyki spotykają się z przedstawicielami biznesu, którzy reprezentują np. firmy-córki dużych koncernów, przedsiębiorstwa rodzinne, spółki produkcyjne i handlowe. Nasi goście mówią o swoich doświadczeniach z inwestycji i pracy w Polsce, ale studenci goszczą też w firmach poza Poznaniem.

Program nowego kierunku (zob. poniżej) Studiów Niderlandystycznych uwzględnia fakt, że większość studentów podejmuje pracę zawodową. Dlatego zarówno liczba godzin zajęć, jak i formy ich realizacji są dostosowane do oczekiwań naszych studentów.

Wyjazd do holenderskiej Tipperary Farm k. Sulechowa (2019).

tipperary1

tipperary2

Wyjazd do browaru Miłosław, unowocześnionego dzięki flamandzkim inwestycjom.

browar1

browar2

browar3

Dla naszych studentów organizujemy dodatkowe aktywności. W minionym roku były to np. warsztaty tłumaczeniowe przygotowane wspólnie z fundacją FREEling oraz warsztaty z umiejętności komunikacyjnych.

W roku 2019 zorganizowaliśmy warsztaty z Benjaminem Gijzelem, holenderskim aktorem i trenerem interpersonalnym.

gijzel1

gijzel2

Dołączcie do nas – zapraszamy!


Ważne linki:

Szanowni Kandydaci, Kandydatki, Osoby Kandydujące!

Szczegółowe informacje o procedurze rekrutacyjnej na każdy oferowany przez Wydział Anglistyki kierunek studiów 1. lub 2. stopnia znajdą Państwo w Systemie Internetowej Rekrutacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu [link zewnętrzny].

W witrynie głównej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu dostępna jest informacja o wnioskach o zakwaterowanie w domach studenckich w roku akademickim 2023/2024. (Informacje dotyczące roku akademickiego 2024/2025 pojawią się w okolicy rozpoczęcia roku akademickiego.)

Patrz: https://amu.edu.pl/studenci/przewodnik_studenta/pomoc-materialna-i-domy-studenckie/domy-studenckie