Filologia angielska (studia dzienne magisterskie)

Najlepsza filologia angielska w Polsce (według rankingu Perspektyw 2024). Studia pozwalające na pogłębienie wiedzy dotyczącej literaturoznawstwa, językoznawstwa oraz kultur krajów anglojęzycznych. Dużo kursów w niewielkich grupach. Elastyczna ścieżka edukacyjna i badawcza.

Studia magisterskie na kierunku filologia angielska o profilu ogólnoakademickim pozwolą Ci na pogłębienie wiedzy dotyczącej literaturoznawstwa, językoznawstwa oraz kultur krajów anglojęzycznych (przede wszystkim Zjednoczonego Królestwa, USA i Kanady). Nabędziesz umiejętność krytycznej oceny źródeł wiedzy, samodzielnego formułowania problemów badawczych oraz projektowania sposobów ich rozwiązania. Jednocześnie będziesz doskonalić umiejętność posługiwania się językiem angielskim.

W trakcie studiów możesz elastycznie kształtować własną ścieżkę edukacyjną oraz badawczą w zależności od zainteresowań i potrzeb, skupiając się głównie na jednej z dyscyplin, lub wybierając kursy w ramach każdej z nich, tj. kursy literaturoznawcze, językoznawcze oraz kulturoznawcze.

W czasie I semestru będziesz uczestniczyć w szeregu zajęć do wyboru pogłębiających wiedzę dotyczącą różnorodnych podejść metodologicznych oraz nurtów badań językoznawczych i literaturoznawczych, oraz kulturoznawczych, a także zapoznasz się z badaniami prowadzonymi na Wydziale Anglistyki oraz profesjonalnymi kompetencjami pracowników uprawnionych do prowadzenia seminariów magisterskich. Pozwoli Ci to na przemyślany wybór promotora/promotorki oraz tematyki pracy magisterskiej

Podczas rekrutacji pod uwagę brana jest ocena na dyplomie studiów licencjackich, jednak największą wagę ma rozmowa kwalifikacyjna. Rozmowa kwalifikacyjna przeprowadzana jest w języku angielskim. Przed rozmową wylosujesz krótki tekst — fragment artykułu naukowego dotyczącego językoznawstwa, literaturoznawstwa lub kulturoznawstwa. Będziesz mieć czas na przeczytanie tekstu i zastanowienie się, jak odpowiedzieć na umieszczone pod nim pytania — tego będzie dotyczył początek rozmowy kwalifikacyjnej. W dalszej części rozmowy Komisja może zadać pytania dotyczące elementów wiedzy literaturoznawczej, kulturoznawczej i językoznawczej, Twoich zainteresowań, planów na przyszłość, itd.

Komisja oceni, jak sprawnie posługujesz się językiem angielskim, a więc Twoje kompetencje językowe (np. gramatyka, słownictwo, płynność i umiejętność budowania wypowiedzi; oczekiwany jest poziom C1) oraz twoje kompetencje akademickie (m.in. czytanie tekstu akademickiego ze zrozumieniem, krytyczne podejście do tekstu, rozpoznanie tezy, definicji, metod badawczych, pytań badawczych, itd. w tekście naukowym; wiedza i zainteresowania badawcze).

Promotorzy prac magisterskich w cyklu 2024–2026 [link do treści w języku angielskim]

Szanowni Kandydaci, Kandydatki, Osoby Kandydujące!

Szczegółowe informacje o procedurze rekrutacyjnej na każdy oferowany przez Wydział Anglistyki kierunek studiów 1. lub 2. stopnia znajdą Państwo w Systemie Internetowej Rekrutacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu [link zewnętrzny].

W witrynie głównej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu dostępna jest informacja o wnioskach o zakwaterowanie w domach studenckich w roku akademickim 2023/2024. (Informacje dotyczące roku akademickiego 2024/2025 pojawią się w okolicy rozpoczęcia roku akademickiego.)

Patrz: https://amu.edu.pl/studenci/przewodnik_studenta/pomoc-materialna-i-domy-studenckie/domy-studenckie